NICOLO VITO DI GOZZI - NIKOLA VITOV GUČEVIĆ: DELLO STATO DELLE REPUBLICHE - O USTROJSTVU DRŽAVE, Venecija 1591.
Nikola Vitov Gučetić (Dubrovnik 1549. – 1610.) jedan je od najznačajnijih hrvatskih filozofa i političara 16. stoljeća. Humanističko obrazovanje je stekao u dubrovačkim školama. Bio je visoki upravni i politički dužnosnik u Dubrovačkoj Republici,a sedam puta čak i knez. Jedna je od središnjih osoba dubrovačke renesanse. U svom je ljetnikovcu u Trstenom prikupio vrijednu filozofsku i književnu biblioteku, okupljao dubrovačke renesansne pjesnike i mislioce. Iako nikada nije napuštao Dubrovačku Republiku, filozofski dijalozi u kojima su subesjednici njegovi dubrovački prijatelji, čitaju se i na ondašnjim talijanskim sveučilištima. Bio je član Akademije Insenhtorum u Perugi. Najznačajnijima su djela DELLO STATO DELLE REPUBLICHE, DISCORSI SOPRA LA METHEORE D'ARISTOTELE, GOVERNO DELA FAMIGLIA, DIALLOGO DELLA BELEZZA, DIALLOGO D'AMORE.
Djelo DELLO STATO DELLE REPUBLICHE prilično je vjerna i dosljedna interpretacija Aristotelove Politike. U njemu prikazuje Aristotelovo shvaćanje države, ali primarna etička pitanja povezuje s Platonovom teorijom ideja i mislima o idealnoj državi. Opisuje različite oblike državnog uređenja, ali i neka izlaganja o postanku, razvoju i nastajanju državnih formacija anticipiraju misli J.J. Rousseaua.
Gučetić se zalaže za pučku (narodnu) državu u kojoj su vrhovna načela pravda i ravnopravnost građana pred zakonom. Osnova države počiva na slobodi. Nosioci vlasti ne smiju biti privilegirani kako se pojedinci ne bi osilili i pretvorili u tirane. Gučetićev opis ustrojstva vlasti je preuzet iz tadašnje organizacije vlasti Dubrovačke Republike, pa ima povijesnu vrijednost.