Mirjana Lukić: Arhitektura podzemlja
Knjiga arhitektice Mirjane Lukić proučava probleme podzemne arhitekture i urbanizma. Nastala je tokom rada na urbanističko-arhitektonskom rješenju podzemne željezničke stanice „Vuk spomenik“, prve velike podzemne građevine u Beogradu, Mirjana Lukić je istražila veliki prostor podzemne gradnje i sudjelovala na Sedmoj svjetskoj konferenciji o „Unutrašnji gradovi budućnosti" u Montrealu 1997. godine, gdje je prvi put pokazala i predstavila Srbiju i Beograd, uključivši srpsko stvaralaštvo u svjetske tokove.
Knjiga se temelji na istraživanju podzemne arhitekture, od povijesnih primjera - egipatskih hramova, katakombi Rima i Pariza, cisterni bizantskog Konstantinopolisa, do suvremenih velikih podzemnih gradova u svijetu. Legende i umjetničke vizije podzemlja, od Danteova Pakla, Labirinta, Drveta života i Leonardova renesansnog grada, utkane su u simbole, psihologiju i duhovni život današnjih ljudi i civilizacije.
Prikazan je razvoj modernih svjetskih gradova koji su stvorili podzemnu arhitekturu: Pariz, London, Montreal i japanski gradovi.
Knjiga analizira umjetničku percepciju prostora, kao i osnove zakonske regulative, zaštite od opasnosti i uštede energije i vremena u podzemlju.
Prikazan je Beograd od rimskog perioda do danas, s pregledom izvedenih i planiranih zahvata, kojima je autorica dala svoj praktičan doprinos, kroz nacrt podzemne stanice Vukov spomenik i arhitektonski dio podzemne zgrade.